צבי אפרת, עו"ד ושותף בכיר בגורניצקי ושות'. נפרד מיולי עופר שהלך לעולמו

| צבי אפרת
12 בספטמבר 2011

פורסם בעיתון גלובס, מאת עו"ד צבי אפרת, 12 לספטמבר, 2011

 

יולי עופר הוא איש חזון, איש מידות, ערכים ומעשים - הרבה מעשים. קודם כול, יולי הוא איש אוהב אדם, אדיב ובעל נימוסים, ומביט בגובה העיניים לכל מי שנקרה בדרכו. קרוב ל-30 שנה הייתה לי הזכות ללוות את יולי כמעט על בסיס יומי. קשה לדבר על יולי בזמן עבר. עוד לפני ימים אחדים ישבתי לצדו כשהוא על מיטת חוליו, והוא בשארית כוחותיו לא פסק לשאול ולהתעניין. הוא התעניין בנעשה בעולם, התעניין בניהול העסקים שבנה במשך עשרות שנים, התעניין במצב המשק בארץ ובעולם וכמובן שאל על קרוביו וחבריו. ידענו על חומרת מצבו הבריאותי, ונפעמנו מצלילותו ומהידע הרחב שגילה. והנה הלך בלילה האיש האהוב ואנו נשארנו מיותמים.

יולי עופר הקדיש את כל חייו בעבודה קשה מאוד, יומם ולילה, לבניית מפעליו ועסקיו. בראייה עסקית מפותחת מאוד הוא בדק כל הזדמנות עסקית ובחושיו החדים ידע להעריך ולבחון את הפוטנציאל הגלום בכל עסקה כזאת.

כך לדוגמה, הוא ראה לפני כולם את אזור המוסכים ובעלי המלאכה בהרצליה פיתוח כמקום שניתן להסב למרכז היי-טק, משרדים ובילוי. הוא נטל סיכון ובחזון שבו ניחן היה היזם הראשון אשר השקיע בגדול במקום זה וגרם בכך להפיכתו למקום אשר הינו כיום.

 

יולי הגיע למשרדו בהרצליה בכל בוקר, התעדכן וקיים ישיבת בוקר עם מנהלי העסקים ועם עובדיו. גם כאשר איבד לפני שנים חלק ניכר ממאור עיניו המשיך בעבודתו כמקודם. עד לפני כשלושה חודשים, עת התגלתה מחלתו הקשה, היה יולי מגיע למשרדו והמשיך בסדר היום הקבוע שלו בשקדנותו הראויה.

סחף אחרים לתרומה לקהילה

אף כי עבודתו הייתה מרכז חייו, יולי אהב את העשייה בתחומים רבים ומגוונים הנוגעים לקהילה. יולי היה חבר אמיתי, נאמן ומסור לכל הסובבים אותו. הוא היה איש שיחה ובקיא ברזי העולם, אך תמיד נתן לבן שיחו תחושה של שוויון ופשטות.

תרומתו לקהילה הייתה רבה ומשמעותית ביותר והוא התווה את הדרך בפני אחרים בנושא זה. יולי היה ממקימי עמותת "אמץ לוחם", מהיוזמים ומהמובילים של פרויקט "מחשב לכל ילד", פרויקט בו ראה חשיבות עליונה והקדיש לו ימים ולילות, מראשוני התומכים ברב גרוסמן ובמפעל הנהדר שלו במגדל העמק, הקים יחד עם חברו נועם שריף את התזמורת של ראשון לציון, כיהן כיו"ר אגודת הידידים של בית חולים "מאיר", כיהן כנשיא המפעל לפיתוח חברתי, היה יזם ועמית כבוד של המרכז האקדמי רופין ללימודי ספנות והקים את הקתדרה לחקר מצרים וסביבות הים התיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

תחושה של עוול

 

לא אוכל לפסוח כאן על תחושה קשה המלווה את כל חבריו, ידידיו וקרוביו על העוול שנגרם ליולי ולאחיו סמי. שני האחים, סמי ויולי, עבדו ועמלו מגיל צעיר לפתח את עסקיהם בתבונה וביושר, אך השתתפו, יזמו ותרמו בנאמנות רבה ובלב שלם לקידום פעילויות חברתיות. שני האחים הללו לא היו ראויים למפחי הנפש שחוו בשנים האחרונות מכתבות ואמירות מצד גורמים שונים.

פטירתו של סמי עופר לפני כשלושה חודשים השפיעה קשות על יולי. הוא אהב את אחיו מאוד, העריך את כישוריו ואת יכולתו והקשר הרגשי בין שניהם היה עז. יולי הספיק עוד להשתתף בהלווייתו של סמי, הוא התעטף בשתיקה, עיניו זלגו דמעות והכאב והצער ניכרו בו. עם פטירתם איבדנו שני ענקים.

 

אני אבל על פטירתו של חבר קרוב אשר אהבתי עד מאוד.